Witamy

szkolaSiedziba polskiej szkoły im. Adama Mickiewicza przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Sterling Heights, MI

Serdecznie witamy na stronie internetowej naszej szkoły. Dziękujemy za zaufanie tym, którzy zapisali dzieci do naszej szkoły, a wszystkim życzymy satysfakcji z wzajemnej współpracy i braku problemów, zaś te, które wystąpią, postaramy się zgodnie z kompetencjami rozwiązywać.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Komitet Rodzicielski

Notice of Nondiscrimination Policy as to Students

Szkola Polska Mickiewicza admits students of any race, color, national and ethnic origin to all the rights, privileges, programs, and activities generally accorded or made available to students at the school. It does not discriminate on the basis of race, color, national and ethnic origin in administration of its educational policies, admission policies, scholarship and loan programs, and athletic and other school administered programs.

konkurs

Konkurs 29 kwietnia godz. 10:00